• DOLAR
  3,8153
  % 0,26
 • EURO
  4,6993
  % -0,09
 • ALTIN
  163,4900
  % 0,28
 • BIST
  $9.231
  % 6,80
   
     
Meme Kanseri Riski Yerli Test Kiti İle Tespit Edilebilecek

Meme Kanseri Riski Yerli Test Kiti İle Tespit Edilebilecek

Dünyaca ünlü yıldız Angelina Jolie’nin de başını çektiği ve kalıtsal meme kanseri riski, Türk genetik bilimcilerin yerli imkanlar doğrultusunda üretmiş olduğu yeni bir kit sayesinde kolaylıkla yapılabilecek.

Tüm dünya kadınlarını ilgilendiren ve en önemli sağlık sıkıntılarından biri olan meme kanseri nasıl anlaşılır sorusuna yanıt olarak, Türk genetik bilimciler tarafından dünya da çok az ülkede üretim yapılmakta olan test kitini tamamen yerli imkanları kullanarak geliştirmeyi başarabildi. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde görev yapmakta olan Tıbbi Genetik Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hüseyin Onay tarafından 15 yıldır 100 bine yakın genetik test yapıldı. Meme kanserinin kadınlarda en sık görülen kanser türü olduğunu belirten Onay, bu konuda yoğun çalışmalar ve araştırmalar sonucunda çok önemli bir kit olan kalıtsal meme kanseri tespit kitini yerli olanaklar ile üretebilmeyi başardı.

Meme kanseri türleri arasında kalıtsal nedenler ile gerçekleşen türün %10 gibi büyük bir rakama tekabül ettiğini belirten Onay, ailede daha önce risk görülmesi durumunda mutlaka genetik testlerin yapılması gerektiğinin de altını çizdi. Meme kanseri çözümleri konusunda da birçok başarılı araştırması bulunan ünlü doktor erken teşhisin önemini vurgulayarak mutlaka bu gibi riskli durumlarda test yaptırılması gerektiğini belirtti.

Genetik tanı testleri şuan için sadece ABD ve Avrupa’nın birkaç ülkesinde üretebilmekte olup Türkiye’de ilk kez BRCA1 ve BRCA2 genlerine bakabilen ve yeni nesil bir takım dizi analiz sistemine sahip olan tanı kitinin geliştirilebildiğini ve bunun büyük bir buluş olduğunu söyledi. Kit sayesinde öncelikle artık çok ve çok daha ucuza bakabilecekleri aynı zamanda yerli imkanlar sayesinde ailesel meme kanseri riskine yatkın konusunda da tanı koyulma sürecinin çok daha hızlandığının altını çizdi.

Meme kanseri tedavisi konusunda her geçen gün çok daha fazla araştırma ve inceleme yapılıyor. Tedavi planı gerçekleştirebilmek ve bu hayati tehlikenin ortadan kalkmasını sağlayabilmek için her kadının özellikle aile geçmişinde sorun olan kişilerin bu testi yaptırmaları gerekiyor.

Bir diğer önemli nokta ise henüz kanserin gelişmediği ama mutasyon taşıyan olguların erken teşhis sayesinde taranarak tedavi sürecine alınması da gene bu test sayesinde gerçekleşebiliyor. Bu risk taşıyan bireylerin kansere yakalanmadan hemen tespitinin yapılıp ölümlerin ortadan kalkmasını sağlayabileceklerini unutmamak lazım.

Bu konuda birçok sanatçının atılımları olduğu ama en büyük farkındalığın Angelina Jolie tarafından yaratıldığını söyledi. Meme kanserinde farkındalık yaratmayı başaran yıldızın çok önemli bir role sahip olduğunu söyleyen doktor Jolie’nin bu testten sonra yüksek risk çıktığı için iki memesinin de alındığının altını çizdi.

Meme kanseri belirtileri konusunda ilk teşhisin kişi tarafından da yapılabildiğini unutmamak ve meme veya koltuk altı bölgesinde ele gelen sertlik veya şişkinliğe önem verilmesi gerektiğini söyleyen doktor, bunun dışında meme başında akıntı, içe doğru eğilme, deride değişiklik, memenin cildinde kızarıklık veya yaralar çıkması, ödem ve şekil bozukluğu konusunda hassas olmamızın yerinde olacağını söyledi.

Eğer genetik test sonucunda meme kanseri riski ortaya çıkar ve müdahale edilmesi gerekirse herkesin içinin rahat olması gerektiğini ve çok büyük bir ekip tarafından işlemlerin yapıldığını hatırlatan doktor, medikal onkologlar, nükleer tıpçılar, radyologlar, tıbbi genetikçiler ve radyasyon onkolog’larının dahil olduğu bu değerli konseyin her zaman doğru kararlar verdiğini belirtti.

Üretilen yeni test kitine yurt dışından da ilgi gelmeye başladı. 2-3 ay içerisinde Türkiye’de bulunan 3 veya 4 hastanede de hizmet verileceğini söyleyen ünlü doktor İran, Dubai ve Bulgaristan gibi birçok ülkeye kitlerin satışı ile görüşmelerin devam ettiğini belirtti.

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

  BİRDE BUNLARA BAKIN

  Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?