Osman Gazi kimdir? Osman Gazi'nin tarihteki yeri ve önemi

Osman Gazi kimdir? Osman Gazi'nin hayatı ve tarihteki önemi nedir? İşte merak edilen soruların cevabı...

Osman Gazi kimdir? Osman Gazi'nin tarihteki yeri ve önemi

Osman Gazi kimdir? Osman Gazi'nin hayatı ve tarihteki önemi nedir? İşte merak edilen soruların cevabı...

Osman Gazi kimdir? Osman Gazi'nin tarihteki yeri ve önemi
03 Eylül 2018 - 21:57

Osman Gazi kimdir? Osman Gazi'nin hayatı ve tarihteki önemi nedir? İşte yanıtı...

1. Osman yani Osman Gazi Osmanlı Beyliği ve Osmanlı Hanedanı’nın kurucusu ve beyliğin ilk padişahı olan Türk hükümdar. Osman Gazi 1258 yılında Söğüt’te dünyaya geldi. Osman Bey’in soyuna ve boyuna ait bilgiler gelenekseldir ve en eskisi ölümünden 100 yıl sonra yazılmıştır. Bu eserler arasında en eskiden başlayarak Ahmedî (ö. 1414), Dâstân ve Tevarih-i Mûlûk-i Âl-i Osman’, Şükrullah (ö. 1464), Behçetu’t-Tevarih ve Âşıkpaşazâde (ö. 1481), Tevarih-i Âl-i Osman adlı eserler isimlendirilebilir. Bazı tarihçilere göre Osman Gazi’nin yaşam ve savaşları tarihsellikten çok, masalsı destansı bir örtüntü içinde, halk söylentileri, ermişlik öyküleri ve mitolojik lejantlarla renklendirilmiştir.Babası Ertuğrul Gazi  Batı Anadolu'da Söğüt Ovası ile Domaniç Yaylasında yaşayan Oğuz Türkleri’nin Bozok boyunun Kayı kolundan olan büyük kalabalık bir obaya başkanlık ediyordu. Osman Gazi Ertuğrul'un en küçük oğludur. 

1281 yılında 23 yaşında iken Ahi’lerden olan Şeyh Edebali’nin kızı Malhun Hatun ile evlendi. Bu evlilikten daha sonra Osmanlı Devleti’nin başına geçecek olan Orhan Gazi dünyaya gelmiştir. 

OSMAN BEY (GAZİ)NİN ÖLÜMÜ
Osman Gazi son yıllarında yaşının ilerlemesi ve “damla illeti” yani gut hastalığı yüzünden ancak tarihi tam belli olmaksızın hayatını kaybetti. 1320’den sonraki olayların tarihçilerce anlatımlarında Osman Bey’in ismi geçmemektedir. 15. yy Osmanlı tarihçilerinden Ruhi Çelebi 1481 tarihine kadar getirdiği Tevarih-i Âli Osman adlı tarih eserinde Osman Bey’in 1320’de öldüğünü bildirmektedir. II. Mehmet ve II. Beyazid döneminde yaşayıp 1502’ye kadar olanları inceleyen Oruç Bey’in “Tevarih-i Âli Osman” adlı tarih eserinde ise Osman Bey’in ölüm tarihi 1327 olarak verilmektedir.Osman Bey’in ölüm yerinin nerede olduğu da uzunca bir süre tartışılmıştır. Osman Gazi’nin önce Söğüt’te babası Ertuğrul’un türbesine gömüldüğü ve Bursa’nın fethinden sonra buradan alınıp Bursa kalesinde Osmaniye Meydanı’nda bulunan Gümüşlü Kümbet’e (Aya Elia) gömüldüğü kabul edilmektedir.


YORUMLAR

  • 0 Yorum