Neslican Tay olayının duygusal olmayan halleri

Neslican Tay’ın ölümünden sonra sosyal medya acıya boğuldu. Evet, son derece tatlı, güzel, mücadeleci, örnek alınası bir kızdı.

Neslican Tay olayının duygusal olmayan halleri
22 Eylül 2019 - 14:46

Dilerim huzur içindedir gittiği yerde. Ancak, onun için üzülenler, ona acıyanlar, hüzün dolu mesajlar paylaşanlar Neslican’ın ölümüne neden olan "kanser" konusunda da harekete geçilmesi ve aynı mesaj trafiğinin yaratılması gerektiğini düşündüler mi?

Bu ülkede Neslican gibi bir dolu kanser hastası var ve pek çoğu yanlış teşhis, yanlış tedavi ve ekonomik yetersizliklerden dolayı ölüyor. Benim yakın çevremden gencecik bir çocuk hem teşhiste hem tedavide yapılan yanlışlıklar yetmezmiş gibi yurt dışında uygulanabilecek yeni bir tedavi umudunu da bürokratik engeller yüzünden kaybetti.

Ailesi perişan. Neslican’ın ölümünün ardındaki asıl gerçek bu işte ! Onun vermek istediği mesaj da bu ! Türkiye’de devlet hastaneleri dökülüyor, doktorlar yetersiz, elzem ilaçlar yok, devlet kanser ilaçlarının parasını ödemiyor, özel hastanelerde (ki onlarda da teşhis ve tedavi tartışılır) yatmak için bir servet gerekiyor. Aile doktorumuz olan rahmetli Cemil Cahit Sözer hastane kurbanları olarak kendisine gelen hastalara bakarken onlara uygulanan yanlış tedaviler karşısında olmayan saçlarını yolardı ve ülkedeki sisteme küfürler yağdırırdı.

Evet, kanser bir illet, ama ülkenin hali daha da illet. Gidenlerin ardından duygusal mesajlar yazmakla yetinmeyip biraz da bu konuda medyayı sallamak lazım. Eğitim sistemi bitmiş, hukuk sistemi sıçmış, sağlık sistemi yerlerde, biz ise isyan edip harekete geçmek yerine hala şiirler ve özlü sözler paylaşıyoruz...

Kiraz Gökırmak

YORUMLAR

  • 0 Yorum