Mobilya alırken bu hileye dikkat! Mağdurlar dernek bile kurdu...

Peşin ödeyerek veya kredi kartı kullanarak mobilya almak istemeyenlerin adresi olan taksitli satış mağazaları, yaptıkları dolandırıcılıkla binlerce kişiyi mağdur etti.

Mobilya alırken bu hileye dikkat! Mağdurlar dernek bile kurdu...
17 Şubat 2020 - 12:54

Birçok firmanın kredi kartı kullanıcısı olmayan ve peşin ödemek istemeyen müşteriler için tasarladığı konsept olan taksitli satış mağazaları, müşterilerini mağdur etmeye devam ediyor. Ana borcun üzerine eklenen yaklaşık yüzde 40'a varan faiz oranları on binlerce kişiyi mağdur ediyor. Mağdurlar o kadar fazla ki 3 ay önce İzmir'de Faiz Mağdurları Derneği ismiyle bir dernek kuruldu.

YÜZDE 180 ORANINDA FAİZ UYGULANIYOR!
Taksitli satış mağazaları mağdurlarından İzmirli Sevinç ailesi tamda bu mağduriyetin gerçek yüzünü gösteriyor. Münevver Sevinç, taksitli satış mağazalarından 4.800 TL'lik mobilya alarak taksit yaptırdı. Bir süre sonra vefat eden Münevver Sevinç için mağaza avukatları tarafından icra takibine başvuruldu. 4.800 TL olan borca eklenen cezai şart sonrası toplam tutar 12.353 TL oldu. Borç kısa sürede yüzde 180'lik faiz nedeniyle 209 bin liraya ulaştı.

"ÖLENE KADAR ÖDESEMDE BİTMİYOR"
Ölen anne Münevver Sevinç'in belediye işçisi oğlu Eren ve eşi Battal Sevinç'in maaşlarına el kondu. Buna rağmen borcun faiz kısmının çok küçük bir miktarı ödenebildi. 4 Ocak 2020 itibariyle 193 bin 410 liraya ulaşan borç miktarı sebebiyle tekrar icra takibi yapılarak Sevinç'in kardeşlerinin ev ve arabalarına haciz konuldu. İşçi Eren Sevinç(49) yaşadıklarını şöyle anlattı: “Uyguladıkları faiz yüzde 180. Borç öde öde bitmiyor. Ben hesapladım, ölene kadar maaşımdan kesinti yapılsa yine de bu borç kapanmayacak. Aile huzurum da bozuldu. Eşim ile boşanma aşamasına geldik. Maaşıma haciz konulduğu için sicilim bozuldu”

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum