İyi Hamur İşi Yapmanın Sırları

Mutfakta uygulanan bazı pratik bilgiler hem yemeklerin daha kolay yapılmasına hem de daha lezzetli olmasına yardımcı oluyor. İşini bilenlerin una, kek kalıbına ya da fırına yaptığı küçük müdahaleler hem hayatlarını kolaylaştırıyor hem de pişirdiklerinin lezzetine lezzet katıyor.

İyi Hamur İşi Yapmanın Sırları
07 Ocak 2020 - 14:01
Uzmanların dikkat çektiği püf noktalarını bu haberde sizin için derledik. İşte hamur işi yaparken işinizi kolaylaştıracak tavsiyeler…

Hamur açmak zahmetli bir iştir. Bu işi daha kolay hale getirmek için merdane kullanabilirsiniz. Hamuru naylon poşet içine koyarak bu yöntemi denediğinizde daha kolay açıldığını ve kıvamının bozulmadığını göreceksinizTatlı hamurunda hamurun topaklanması ve istenilen kıvamda olmaması önemli bir tehlikedir. Bunu engellemek için 1 yumurtanın sarısını hamura karıştırarak hamuru yoğurmaya devam edebilirsiniz. Böylece hamurdaki topaklanma yok olacaktır.

Hamur açıldıktan sonra mutfak tezgâhınız kirlenecektir. Tezgâhınızı kolayca temizlemek için üzerine biraz tuz dökün ve sonrasında nemli bir bez yardımı ile silin. Böylece unun kalıntılarından daha kolay kurtulabilirsiniz.Meyveli pasta veya kek yaptığınız zaman meyvelerin en altta kalmaması için meyveleri en baştan biraz nişasta veya un ile kapladığınızda hamurun içinde eşit şekilde dağılırlar.

Yeni pişmiş kurabiyeleri tepsiden çıkarmak için beklerseniz dağılabilirler. Bu nedenle kurabiyeleri ya çok sıcakken çıkarın ya da tepsi soğuduğunda tepsiyi tekrar fırına vererek birkaç dakika tekrar ısınmasını sağlayın. Bu sayede daha sonra kurabiyeleriniz parçalanmaz.Kekin piştikten sonra kolayca kalıptan çıkması için kalıbı hamuru dökmeden önce sıvı yağ ile yağlamayı unutmayın. Bu yöntemle piştikten sonra kekin daha kolay çıktığını göreceksiniz.


 

YORUMLAR

  • 0 Yorum