İlaçsız yüksek tansiyonu kontrol etmenin 10 yolu

İlaçsız yüksek tansiyonu kontrol etmenin 10 yolu...İlaçsız yüksek tansiyon problemini kontrol etmeyi öğrenin.Yaşam tarzı, yüksek tansiyonunuzu tedavi etmede önemli bir rol oynar. Kan basıncınızı sağlıklı bir yaşam tarzı ile başarılı bir şekilde kontrol ederseniz, ilaç ihtiyacını önleyebilir, gecikebilir veya azaltabilirsiniz.

İlaçsız yüksek tansiyonu kontrol etmenin 10 yolu
16 Eylül 2018 - 14:09

Bu 10 yaşam tarzı değişikliğini yaparak kan basıncınızı düşürebilir ve kalp hastalığı riskinizi azaltabilirsiniz.
Yaşam tarzı, yüksek tansiyonunuzu tedavi etmede önemli bir rol oynar. Kan basıncınızı sağlıklı bir yaşam tarzı ile başarılı bir şekilde kontrol ederseniz, ilaç ihtiyacını önleyebilir, gecikebilir veya azaltabilirsiniz.
İşte kan basıncınızı düşürmek için 10 öneri
1. Fazla kilolarınızı verin ve belinize dikkat edin
Kan basıncı genellikle kilo arttıkça artar. Aşırı kilolu olmak, uyurken (uyku apnesi) kan basıncınızı daha da arttıran rahatsız edici solunum yollarına da neden olabilir.
2. Düzenli egzersiz yapın
Düzenli fiziksel aktivite - örneğin haftada 150 dakika veya haftanın en fazla 30 dakika gibi - yüksek tansiyonunuz varsa kan basıncınızı 5 ila 8 mm Hg azaltabilirsiniz. Tutarlı olmak önemlidir, çünkü egzersiz yapmayı bırakırsanız, kan basıncınız tekrar yükselebilir.
3. Sağlıklı bir diyet yiyin
Tam tahıllar, meyveler, sebzeler ve az yağlı süt ürünleri ve doymuş yağ ve kolesterol üzerindeki skimplerden zengin bir diyet yemek, yüksek tansiyonunuz varsa kan basıncınızı 11 mm Hg'ye kadar düşürebilir. Bu beslenme planı, Hipertansiyonu Durdurmak için Diyet Yaklaşımları (DASH) olarak bilinir.
4. Diyetinizdeki sodyum miktarını azaltın
diyet sodyum bile küçük bir azalma, kalp sağlığını iyileştirmek ve yüksek tansiyonu varsa yaklaşık 5 6 mm Hg kan basıncını düşürebilir.
5. İçtiğiniz alkol miktarını sınırlayın
Alkol sağlığınız için hem iyi hem de kötü olabilir. 
6. Sigarayı bırakmak
Sigara içtiğiniz her sigara, bitirdikten sonra kan basıncınızı arttırır. 
7 - Kafeinden uzak durun
- 8. Stresinizi azaltın
Kronik stres yüksek tansiyona katkıda bulunabilir.
9. Evde tansiyonunuzu izleyin 
10. Destek alın
Destekleyici aile ve arkadaşlar sağlığınızı iyileştirmeye yardımcı olabilir. Kendinizle ilgilenmeniz, sizi doktorunuzun ofisine götürmeniz veya kan basıncınızı düşük tutmanız için bir egzersiz programına girmeniz için sizi teşvik edebilirler.

YORUMLAR

  • 0 Yorum