Et ve Tavuk Fiyatları Güncellendi

Ramazan’a çok kısıtlı zaman kala, gelen yeni zam ile vatandaşların cebini biraz zora sokacak bir döneme girileceğinin sinyali verildi. En son gelen sebze ve meyve zamlarının ardından hükümet stokçulara karşı yaptırımlar uygulamış ve tanzim satış noktaları oluşturup, meyve ve sebzeleri ucuza satışa çıkarmıştı.

Et ve Tavuk Fiyatları Güncellendi
20 Nisan 2019 - 06:57

Şimdi gelen zam haberi ise sebze ve meyve değil… Sofralarımızdan eksik etmememiz gereken besinlerin en değerlilerinden… Hangi besine zam geldi? Ve gelen zamma olan tepki nasıl? İşte tüm detaylar…

Osman Yardımcı (Türkiye Kasaplar Federasyonu Genel Başkan Vekili ve Antalya Kasaplar Odası Başkanı) Türkiye’deki et ve tavuk ürünlerine gelen yüzde 20 zam hakkında bilgi verdi ve gelen zamma tepki gösterdi. Her sene Ramazan ayı öncesinde gelen tavuk zammı hakkında sitemli olan Osman Yardımcı, konu ile ilgili tepkilerini sert bir şekilde dile getirdi.

“Spekülatörler yine ortaya çıktı. Aylarca zam yapmadılar ama şu anda yüzde 20 zam geldi. Et geçen sene de bu sene de 46 TL’ydi; ancak 3-4 gündür fiyatların önünü alamıyoruz.

Dana kıymayı esnafımız 50-52 TL arasında satıyor. Tavuk etinin fiyatı da 11 ile 12 TL arasında. Pahalı mı? Evet, pahalı,” sözleri ile gelen zamma tepki gösteren Osman Yardımcı, hayvan yetiştiriciliğine de değindi.
Tavuk yemlerine de gelen zamlardan yakınan Yardımcı, konuyla ilgili açıklamalarına şöyle devam etti:  “Adamı kurtarmıyorsa girdi maliyetleri arttıysa ne yapsın? Mecbur artıracak. Sektör batınca kimsenin eline bir şey geçmez.”“Yüzde 20’nin üzerinde zam geldi. Ramazan ayında zamma karşıyım. 2 kilogram gelen bir tavuk 30 TL tutarsa patates soğan alınca eder 40 TL. Bir tencere yemek 50 TL olunca insanlar nasıl alsın?”  açıklamalarında bulunan Osman yardımcı, insanların zam konusunda düşecekleri zor durumdan da bahsetti.

Et ve Süt Kurumu aracılığıyla yapılan et ve kıyma satışını da eleştirmeyi ihmal etmeyen Başkan Yardımcı, sözlerini şöyle noktaladı:  “Kasap 29 TL’ye kestiği dananın etini nasıl 23 TL’ye verecek zincir marketler her şeyi satıyor. İlaç bile satıyorlar. Benim kasabımda sucuğu bile yasakladılar.” 
Kaynak: DHA

YORUMLAR

  • 0 Yorum