Dizel Yüksek Basınç Regülatörü ve Arızası

Dizel yakıt yüksek basınç regülatörü elektronik kontrol ünitesi komutasında işlem gören bir elektrovalftir. Elektronik kontrol ünitesi, dizel yüksek basınç regülatörünü komuta etmek amacı ile sinyal genişlik modülasyonu voltaj sinyali iletir. Dizel yüksek basınç regülatörüne enerji verildiği zaman pasif olarak kalıp, basıncın fazla olmasını sağlamaktadır.

Dizel Yüksek Basınç Regülatörü ve Arızası
18 Şubat 2020 - 07:25

Bu nedenle enerji verilmediği zaman yakıt enjeksiyon sistemi yolunda kafi düzeyde yakıt basıncı meydana gelmez. Motorun işlemesi için yakıt enjeksiyon sisteminde en az üç yüz bar yakıt basıncı var olmalı. Yakıt enjeksiyon sistemi yolunda kafi düzeyde yakıt basıncı meydana gelmediğinde elektronik kontrol ünitesi bunu basınç sensörü vasıtasıyla derk eder ve motorun işlemesine müsaade etmez.

Dizel Yüksek Basınç Regülatörünün Bozulma Nedenleri

Dizel yüksek basınç regülatörünün bozulmasına neden olan belli başlı nedenler mevcuttur. 

Regülatörün arızalanmasına neden olan durumlar şunlardır;
Dizel yüksek basınç regülatörünün elektrik soketi yerinden oynamış ya da elektrik soketi temassızlık yapıyordur. Pislik, yağ, aşınma gibi nedenler temassızlık meydana getirir.

Dizel yüksek basınç regülatörünün elektrik kablolarında kopukluk, arıza ya da şasiye kaçak mevcuttur.

Dizel yüksek basınç regülatöründe arıza meydana gelmiştir.
Dizel yüksek basınç regülatörünün içinde yer alan valf ve yaylarda sıkışma gibi haller meydana gelmiş olabilir.

Valf açık konumda sıkışır ise yakıt basıncı oldukça az olur. Motor stop eder ve motor işlemez. Eğer valf kapalı konumda sıkışır ise yakıt basıncı oldukça fazla olur. 
Motor stop eder ve motor işlemez. Elektronik kontrol ünitesi olması icap eden basınçtan daha yüksek basınç derk ederse sistemi kapatabilir.

Dizel Yüksek Basınç Regülatörünün Bozulma Belirtileri

Dizel yüksek basınç regülatörünün arızalandığını fark etmemizi sağlayan emareler vardır. 

Bu emareler şunlardır;
Motor işlemez ve stop eder.
Göstergede motor arıza lambası yanar.
Mesela Bosch marka common rail yakıt enjeksiyon sisteminin yer aldığı dizel Toyota Corolla otomobilinde dizel yüksek basınç regülatörünün soketi söküldüğü zaman motor stop eder ve motor bir daha işlemez. Aksaklık halinde göstergede motor arıza lambası yanar.

Dizel Yüksek Basınç Regülatörünün Arızasının Çözümü

-İlk olarak yapılması lazım olan işlem diyagnostik test aygıtı ile sırasıyla kontrol edilmelidir. Dizel yüksek basınç regülatörü bozulduğu zaman kesinlikle sistem belleğine arıza kodu kaydedilir.

Sensörün kablo ve soketi denetlenmelidir. Arıza, kopukluk, şasiye kaçak, temassızlık gibi sorunlar mevcutsa yok edilmelidir.

Dizel yüksek basınç regülatörünün bozulması halinde üreticiler tümüyle yakıt enjeksiyon sistemi borusu ile beraber değişilmesini tavsiye ederler.
Aksaklık halledildikten sonra diyagnostik test cihazı ile arıza kodları yok edilmeden motorun işleme imkanı olmayabilir. Bu nedenle tamiratın ardından arıza kodları yok edilmeli ve ardından motor çalıştırılmalıdır.

Dizel Yüksek Basınç Regülatörünün Kontrolü

Dizel yüksek basınç regülatörünün içerisinde yer alan bakır bobinler bir elektrovalftir. Bu nedenle bobinin mukavemet seviyesi test edilerek dayanıklılık denetimi gerçekleştirilebilir. Elde edilen mukavemet değeri olması icap eden seviyeler ile mukayese edilir. Düşük mukavemet; kısa devre, yüksek mukavemet; temassızlık, çok yüksek ya da sonsuz mukavemet; kopukluk manasına gelir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum