Araçlarda Güvenlik Paketi Nedir?

Otomobil satın alırken özellikle tüketici kitlenin dikkat ettiği konulardan birisidir. Satın alırken aracın rengi, motor özellikler ve yakıt gibi konular oldukça önem arz etmektedir. Çünkü bunlarda hasar olması durumunda en fazla para harcanan parçalardır.

Araçlarda Güvenlik Paketi Nedir?
18 Şubat 2020 - 07:23

Bu belirleyici özelliklere parça harcamamız ile asıl önem vermemiz gereken bir konu daha vardır. Oda araç güvenlik paketidir. Otomobil üreticileri özellikle bu konuya dikkat etmektedirler. Çünkü araç satışa sunulurken, güvenlik seviyesini yasal olarak sağlamak zorundadır. Bununla birlikte üretilen araçların ihraç edilebilmesi için ülkelerce güvenlik paketinin uyumlu olması gerekmektedir.

Fiyat durumu, güvenli paketi üst seviye olan araç ile güvenlik paketi az olan araçların duruma göre değişmektedir. Dolayısıyla güvenlik paketi oldukça önem arz etmektedir. Peki, ama güvenlik paketi nedir? Şimdi detaylarıyla birlikte inceleyelim.

Güvenlik Paketi Nedir?

Öncelikle güvenlik paketi ve ne işe yarar açıklayalım. Güvenlik paketi üretilen her araçta standart olarak bulunmaktadır. Hatta sizin tercih ettiğiniz seçeneklere göre değişmektedir. Özellikle şoför, ön yolcu ve arka yolcular için tüm canlı varlıkların en yüksek seviyede canları korunmaktadır. Bu yüzden piyasa da rekabet olması açısında birçok markanın kendine ait güvenlik paketleri bulunmaktadır. Güvenlik paketleri 2 türde bulunmaktadır. 

Bunlar;
Mekanik Güvenlik,
Teknik Güvenlik, şeklindedir. 
Şimdi bu paketlere daha detaylı göz atalım.

Mekanik Güvenlik

Mekanik güvenlik demek, özellikle emniyet kemerini teşkil etmektedir. Emniyet kemeri, herhangi bir kaza, ani fren gibi durumlarda, canlı kişilerin camdan fırlayıp çıkmasını ciddi anlamda engellemektedir. Dolayısıyla emniyet kemeri her araçta standart olarak bulunmaktadır. 

Hatta en iyi ve en eski güvenlik sistemi olarak nitelendirilmektedir. Diğer bir güvenlik paketi ise hava yastıklarıdır. Bir miktar tartışamaya açık bir özellikle olsa da oldukça güvenilir bir donanımdır. Çalışma şekli tamamen emniyet kemeriyle orantılı olarak değişmektedir. Birkaç çeşidi bulunmaktadır. Bunlar; Ön, yan ve perde hava yastığı şeklindedir.

Teknik Güvenlik

Otomobil üreticileri teknolojinin gelişmesiyle birçok yeniliği beraberinde getirmiştir. Artık günümüz teknolojisinden faydalanarak yapamayacağımız herhangi bir şey yoktur. 

Bu otomobil gelişmesinin en başında lastik kilitlenmesini önleyen ABS yani Anti-Lock Braking System bulunmaktadır. Günümüzde neredeyse birçok araçta standart haline gelmiş, teknik bir güvenlik sistemidir. Bunun bir diğer sistemi ise patinaj önleyicidir. Yani geliştirilmiş diğer bir özellik olan ASR (Anti Schlupf Regelung), hava durumuna bağlı etkilenmektedir. Yani, adeta kara yollarında yağmurlu ve kaygan zeminler için tasarlanmış bir güvenlik paketidir. 

Bunlara ek olarak da ESP yani Electronic Stability Program sistemi bulunmaktadır. Tamamen bu iki sistem ile orantılı çalışmaktadır. ESP yani Electronic Stability Program sistemi özelliği, aracı süren kişi tarafından verilen tüm komutların güvenli bir şekilde yerine getirilmesini sağlamaktadır. Böylece araç için güvenlik paketlerini de öğrenmiş olduk. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum