Ankara'yı hareketlendiren gelişme: İsmi belli oldu

Ankara kulisleri yeniden hareketlendi. Abdullah Gül ve Ali Babacan'ın başını çektiği bir grubun 31 Mart'tan sonra parti kurması bekleniyor.

Ankara'yı hareketlendiren gelişme: İsmi belli oldu

Ankara kulisleri yeniden hareketlendi. Abdullah Gül ve Ali Babacan'ın başını çektiği bir grubun 31 Mart'tan sonra parti kurması bekleniyor.

Ankara'yı hareketlendiren gelişme: İsmi belli oldu
07 Şubat 2019 - 22:12

Abdullah Gül’ün desteğini alan AKP’li küskünlerin Ali Babacan’ın liderliğinde yola çıkması bekleniyor. İktidar partisinin yerel seçimden başarısızlıkla çıkması durumunda hemen harekete geçilecek. Yeni partinin AKP içinde yer alan, etkisizleştirilmeye tepki gösteren 'sessiz grup'tan güç alacağı konuşuluyor.

Bu oluşum “Gül destekli Babacan hareketi” olarak isimlendiriliyor.

TÜRKİYE YÖNETİLMİYOR
“Türkiye iyi yönetilmiyor” tespiti ile bir araya gelen AKP’liler, harekete geçmek için 31 Mart seçimlerini bekliyor. Abdullah Gül’ün desteğini alan Ali Babacan’ı
n liderliğinde yola çıkması beklenen AKP’li küskünler, iktidar partisinin yerel seçimden başarısızlıkla çıkması durumunda hemen harekete geçecek. Birgün gazetesinden Nurcan Gökdemir'in haberine göre AKP içindeki sessiz desteğe de güvenen küskünler, iktidar partisinin gücünü koruması durumunda da alternatif bir yapı olarak varlığını “AKP içinde” ya da “yeni bir parti”de sürdürme kararını verecek.

GÜL DESTEKLİ BABACAN HAREKETİ
Yaklaşan 31 Mart yerel seçimleri öncesi arayışlarına hız verdiği kulislerde konuşulmaya başlanan bu oluşum “Gül destekli Babacan hareketi” olarak isimlendiriliyor. Ankara’da, AKP Genel Merkezi’nin yakınındaki Çukurambar semtinde bulunan çok sayıdaki büroda hararetli tartışmalar yapıldığı ve bu tartışmaların halen AKP içinde varlığını sürdüren isimlerce de yakından izlendiği konuşuluyor.

GÜL'E TEPKİ VAR
Edinilen bilgiye göre, 11’inci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, geçmişteki kritik dönemlerde “aşırı temkinli” tutumu nedeniyle görev almaktan kaçındığı için artık AKP’li muhaliflerce “vitrindeki isim” olarak düşünülmüyor. Gül’e yakınlığıyla bilinen ve ekonomi yönetimi konusunda Erdoğan’la farklı görüşlere sahip olduğu için “üstü çizilen” eski bakan Ali Babacan’ın ismi süreç içinde öne çıktı. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı için de konuşulan ancak Saray sıcak bakmadığı için aday gösterilmeyen Babacan’ın liderliğinde yürütülmesi beklenen hareket, yapılan toplantılarda yol haritası belirlenmeye çalışılıyor.

31 MART MİLAT
AKP’nin yönetim kadroları ve hükümetlerinde etkili görevlerde bulunan isimlerin de destek verdiği bu hareket için 31 Mart yerel seçimleri milat olacak. Yerel seçimlerde AKP’nin güçsüzleşmesine katkıda bulundukları izlenimi doğurmamak için yerel seçimlere kadar bekleyeceği bildirilen hareket, iki temel se çenekli yol haritası belirledi: “AKP’nin yerel seçimlerden başarısızlıkla çıkması durumunda hemen hareket geçmek” ya da “Yaşanacak bir olağanüstülükte seçenek olarak hazır bulunmak için parti içinde ya da yeni bir partide bir arada durmak.”

Parti kurma hazırlıkları olduğu konuşulan eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun ise AKP’de etkili olabilecek bir hareketi ortaya koyabileceği düşünülmüyor. Davutoğlu’nun bazı eski milletvekilleri ile akademisyenlerden oluşan sınırlı bir kadro ile hareket ettiği, bundan güçlü bir yapı çıkmayacağı ancak Ali Babacan liderliğindeki bir harekete destek olabilecekleri bildiriliyor.

PARTİ İÇİNDEKİ DESTEKÇİLER
Büyük bölümü AKP dışında kalan bu isimler partide varlığını sürdüren “sessiz grup”un desteğine de güveniyor. Bakan Berat Albayrak’ın ve Cumhurbaşkanlığı Sarayı’ndaki kadroların gücünün artması ile etkisizleşen ve aralarında milletvekillerinin de bulunduğu bu isimlerin de olası bir gelişme durumunda bu harekete destek vermesine kesin gözüyle bakılıyor.


YORUMLAR

  • 0 Yorum