Alzheimer,Depresyon ve Kaygıya Karşı Kullanılan Bitki

Tıbbi tedaviler olması gerektiği gibi devam ederken yardım alabileceğiniz doğal yiyecekler her zaman mevcut. Bu gıdalar sayesinde, tedavilerden olumlu sonuç alma şansı artacak.İşte Alzheimer, Depresyon ve Kaygıya Karşı Savaşta Beyne Yardım Eden Mucize Bitkiler...

Alzheimer,Depresyon ve Kaygıya Karşı Kullanılan Bitki
13 Şubat 2019 - 02:03

Ginkgo, sarı ve yuvarlak meyvelerinin tedavi edici özelliği nedeniyle yüzlerce yıl boyunca kullanılmıştır. Terpenoid isimli antioksidandan çok miktarda içeren bu bitki hücrelere giden oksijen miktarını arttırarak hafızayı güçlendirir.


Biberiye, hafıza güçlendirici etkisiyle uzun yıllar boyunca kullanılagelen bitkilerden birisi. Northumbria Üniversitesi araştırmacılarından Prof. Mark Moss yaptığı araştırmayla da biberiyenin hafıza arttıran etkisini kanıtladı. Deneyin sonunda, biberiye yağı kullanan deneklerin uzun dönemli hafızalarında kullanmayanlara göre artış gözlendi. Yoğun miktarda demir, vitamin B ve kalsiyum içeren biberiyeyi yemeklerde kullanabileceğiniz gibi, demleyerek çayını da yapabilirsiniz.

Asya’nın kralı olan ginseng bitkisi meşhur Asya tıbbında sakinleştirici olarak halen kullanılmaktadır. 3 ay boyunca düzenli olarak ginseng kullanan Alzheimer hastalarının bilişsel kapasitelerinde artış gözlenmiştir.

Hoş bir nefes ve sağlıklı bir mide için vazgeçilmez olan nane, çiğ olarak tüketilebildiği gibi demlenerek çay şeklinde de tüketilebilir. Wheeling Jesuit Üniversitesi’nden Doktor Bryan Raudenbush yaptığı çalışmalarda beynin kapasitesindeki artışın yanı sıra problem çözme, düşünme ve konsantrasyon üzerindeki olumlu etkilerini de saptamıştır. Doktor Raudenbush, bu olumlu sonuçların nanenin hücrelere oksijen taşıma konusundaki başarısından kaynaklandığını düşünüyor.

Adaçayı, Newcastle Üniversitesi’nde yapılan çalışmalarda incelenmiş ve beyin üzerindeki olumlu etkisi böylece kesinleşmiştir. Yapılan testlerde adaçayı yağı kapsülü kullanan deneklerin kelime hatırlama testinden aldıkları sonuçlar kullanmayanlara oranla çok daha yüksek. Yüksek faydalar barındıran adaçayı, çay tiryakilerinin listesinde mutlaka bulunmalı.

Kökenleri Amazon’daki yağmur ormanlarına dayanan kedi pençesi yüz yıllar boyunca bölgedeki yerli halklar tarafından kullanılmıştır. Yerlilerin kızarıkları ve yaraları tedavi etmek için kullandıkları bu bitki, daha sonraları Alzheimer araştırmalarına da konu olmuştur. Yapılan çalışmalar sonucunda, kan akışlarındaki yavaşlamadan dolayı beyinlerine yeteri kadar oksijen gitmeyen Alzheimer hastaları üzerinde olumlu sonuçlar alınmıştır. Yani kedi pençesi, kandaki oksijeni beyne taşıyarak, Alzheimer hastalığının yavaşlatılmasında önemli bir rol oynamaktadır.

YORUMLAR

  • 0 Yorum